Dobrodošli doma 2024
Letos smo se zadnjo soboto v juniju mudili v Celju, saj je to knežje mesto gostilo tradicionalno prireditev Dobrodošli doma.
Osrednja prireditev je potekala na Krekovem trgu, na njej pa se je predstavilo 12 folklornih in pevskih skupin ter posamezniki iz Hrvaške, BiH, Srbije, Makedonije, Nemčije in Argentine. Skupno je sodelovalo približno 250 nastopajočih.
Najprej je zbrane nagovoril podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon, nato pa sta na oder stopila tudi predsednik Združenja Slovenska izseljenska matica dr. Boris Jesih in župan Mestne občine Celje Matija Kovač. Sledili so živahni in zanimivi nastopi skupin, večer pa se je zaključil z zabavo in plesom ob glasbi zamejskega ansambla Aleksi Jercog & prijatelji.
Pestro dogajanje pa je bilo tudi za zidovi Celjskega doma. Tu so se odvijale otvoritve razstav, kamišibaj delavnica za otroke, predstavitev filma, dveh knjig in notne zbirke.
Dogodek vsako leto pripravi ena izmed štirih civilnih organizacij, ki delujejo na področju Slovencev v zamejstvu in po svetu. Tokrat se je v vlogi glavnega organizatorja odlično znašla Slovenska izseljenska matica, ostale tri organizacije pa smo sodelovale vsaka s svojim programom.
Pri Rafaelovi družbi smo pripravili predstavitev naše najnovejše knjižne izdaje notne zbirke Preljubo veselje. V njej so zbrane uglasbitve in priredbe Vinka Glasnovića, ki je več desetletij vodil Duhovni zbor Antona Martina Slomška v Zagrebu. Profesorjevo življenje in delo so v Celju predstavili Olga Tkalčec, pevka omenjenega zbora, prof. dr. Matjaž Barbo z oddelka za muzikologijo na ljubljanski Filozofski fakulteti in Lenart Rihar, ravnatelj Rafaelove družbe. Prireditev je povezoval Blaž Lesnik, z glasbo pa so dogodek popestrili člani Mešanega pevskega zbora Encijan iz Pulja, ki so zapeli Glasnovićeve priredbe. Še posebej smo bili počaščeni, da so se predstavitve udeležili tudi Glasnovićevi sorodniki iz Zagreba.
Vsako leto pa je na Dobrodošli doma del programa namenjen tudi otrokom. Letos je za njih poskrbela Rafaelova družba z zamejsko obarvano kamišibaj delavnico. Na njej so se otroci seznanili z edinstveno japonsko tradicijo kamišibaj gledališča, nato pa so se tudi sami lotili ustvarjanja. Poslušali in ilustrirali so rezijansko pravljico Volk in lisica na Tupem Bardu. V prostoru je vladalo prijetno in sproščeno vzdušje in po dveh urah so se nasmejani poslovili s pesmijo Lisička je prav zvita zver.
Prireditev Dobrodošli doma pa se nam je zdela tudi odlična priložnost, da razstavimo fotografije z natečaja Moj košček Slovenije. Razstava je pritegnila veliko pozornosti in pohval.
Sobotna prireditev v Celju je bila osrednji dogodek srečanja Dobrodošli doma, ki se je sicer začelo že v četrtek, 27. junija, z vseslovenskim srečanjem v državnem zboru. Zvečer so si udeleženci na Konservatoriju za glasbo v Ljubljani lahko ogledali opereto Kakor stari naredi, je zmerom prav, nadaljevali pa v petek z vodenim ogledom Narodne in univerzitetne knjižnice.
Prihodnje leto bo prireditev nekaj posebnega, saj se bo odvijala v Evropski prestolnici kulture Novi Gorici. Se torej vidimo ob letu osorej.