Ljubljana, galerija Družine
Odprtje razstave arhivskih fotografij o življenju Slovencev v povojnih begunskih taboriščih na Koroškem
V torek, 14. novembra, je Rafaelova družba v galeriji Družine (Krekov trg 1) odprla dokumentarno razstavo fotografij, ki prikazujejo življenje Slovencev po drugi svetovni vojni v begunskih taboriščih na Koroškem – Vetrinj, Lienz in Spittal na Dravi – od leta 1945 do leta 1949.
Po pozdravnemu nagovoru Zorka Pelikana, sekretarja Urada vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu, je o povojnih razmerah spregovoril slavnostni govornik, akademik Kajetan Gantar, ki je kot šolar taborišče tudi sam okusil. O zbiranju arhivskih posnetkov in o sami postavitvi razstave je navzoče seznanil ravnatelj Rafaelove družbe, g. Janez Rihar. Poleg recitacije Balantičeve pesmi Sen o vrnitvi in Mauserjeve črtice Barbika so odprtje razstave z vrhunskim glasovi obogatili pevci Slovenskega okteta, ki so še posebno s pesmima Doberdob in Domovini vpeljali navzoče v vsebino razstave.
Galerijo Družine so napolnili številni obiskovalci, nekateri med njimi so življenje v taboriščih, ki jih prikazujejo fotografije, občutili na lastni koži (Anica Moder, dr. Janez Arnež, Lojze in Majda Starman iz Spitalla, ga. Vovko, Marija Inzko, prof. Marjan Štefančič, Marija Gonzaga itd.). Odprtja se je udeležil ljubljanski nadškof in metropolit msgr. Alojz Uran, avstrijski veleposlanik v RS dr. Valentin Inzko, poslanca v DZ ga. Mojca Kucler Dolinar in Tone Kokalj, jezikoslovec dr. France Verbinc, zgodovinar dr. Andrej Vovoko, direktor Studia Slovenica dr. Janez Arnež, prof. dr. Marijan Peklaj, prof. dr. Marijan Smolik in mnogi drugi ugledni gosti.
Razstavo so si obiskovalci lahko pogledali do 24. novembra.