Trst
V ponedeljek, 7. novembra 2016, je v Trstu potekalo odprtje razstave arhivskih fotografij o slovenskih beguncih v Avstriji po 2. svetovni vojni. Zbrali smo se ob 20.30 v Peterlinovi dvorani na sedežu Društva slovenskih izobražencev, si ogledali razstavo in prisluhnili predavanju zgodovinarke dr. Helene Jaklitsch.
Slovenci v povojnih begunskih taboriščih
Življenje in delo slovenskih beguncev v avstrijskih taboriščih po letu 1945 je doživeto predstavila dr. Helena Jaklitsch. V svoje predavanje je vključila tudi razmere, s katerimi so se Slovenci takrat srečevali v italijanskih taboriščih. Podrobno je orisala njihovo kulturno delovanje, skrb do slovenske zavesti, šolsko življenje, higienske razmere in neverjetno iznajdljivost Slovencev, ki so jo občudovali tudi prebivalci krajev ob begunskih taboriščih.
- O večeru in predavanju v Trstu so poročali v časopisu Primorski dnevnik, med drugim so tako povzeli predavateljičine besede:
»Čeprav so se begunci soočali s pomanjkanjem osnovnih potrebščin, so si uredili dostojne življenjske razmere. Posebno skrb so v teh taboriščih namenili šolajoči se mladini. Izreden dosežek predstavlja slovenska begunska gimnazija, ki ji je kljub pomanjkanju učbenikov uspelo vzpostaviti visoko kakovost pouka.«
»Lahko smo ponosni na slovensko begunsko skupnost tako v Avstriji kot v Italiji. Zaslužila bi si mesto v zgodovinskih učbenikih. S svojim poslanstvom na kulturnem in šolskem področju so nadaljevali tudi potem, ko so od leta 1948 začeli odhajati iz taborišč.«
- Odmev o večeru je bil objavljen tudi v tedniku Novi glas in na njihovi spletni strani. Na spodnji povezavi si lahko ogledate in preberete celoten članek:
http://www.noviglas.eu/o-slovenskih-beguncih-v-avstriji-po-letu-1945
Sledi še video posnetek in nekaj foto utrinkov z otvoritve razstave: