Objavljeno: 26.07.2016
Slovo dr. Petra Urbanca
24. julij 2016
V nedeljo, 24. julija 2016, je v Torontu umrl dr. Peter Urbanc, eden izmed vidnih predstavnikov slovenskih izseljencev.
Rojen je bil 20. januarja leta 1924 v Olševku pri Preddvoru kot sin koroških priseljencev. Na študijsko pot se je podal v Milano in Bruselj, kjer je končal študij prava in prejel naziv dr. prava. Študijski čas je posvetil tudi novinarstvu. .
Aprila 1945 je politično emigriral v Venezuelo, kjer je preživel štiri leta, leta 1950 pa se je preselil v Kanado, si ustvaril družino s štirimi otroki in devetimi vnuki ter tam ostal vse do smrti. Veliko je potoval in delal na treh kontinentih. Tekoče je govoril osem jezikov, kar mu je služilo tudi pri delu kot turistični vodič. Tik pred osamosvojitvijo Slovenije ga je tednik Mladina navedel kot enega od šestih Slovencev v emigraciji, ki jih ima udba na seznamu Jugoslaviji najnevarnejših slovenskih emigrantov. V izseljenstvu je imel pomembno vlogo, saj je bil tajnik Slovenskega narodnega odbora in Slovenske demokratske stranke (liberalci).
Velik del svojega življenja je namenil raziskavam v tujih, po padcu komunizma pa tudi v slovenskih arhivih. Svoje izsledke je (kot eden ključnih avtorjev) izdal v naslednjih knjižnjih delih: Primorska v boju 1941-1945 in druge študije o NOB (2011), Kolaboracija partizanov z okupatorjem: dejstvo ali legenda? (2011), spremna študija Partizani in kolaboracija v Sloveniji (2012) za knjigo Miloslava Samardžića Sodelovanje partizanov z okupatorjem, Skrita nepoznana zgodovina NOB (2014).
Dolga leta je izdajal tiskovna poročila, s katerimi je slovensko javnost obveščal o podatkih in dogodkih, ki so bili v večinskih medijih zamolčani ali objavljeni zavajajoče.
Pogrebna sveta maša bo v petek, 29. julija 2016, ob 10. uri v cekrvi Our Lady of the Miraculous Medal, 739 Brown’s Line.
Rafaelova družba se ga hvaležno spominja tudi zaradi finančne pomoči, ki jo je namenjal nekaterim nadvse pomembnim, a deprivilegiranim slovenskim ustanovam.
Berimo zamejsko. Berimo izseljensko. Berimo slovensko.
POLETNI VIŠARSKI DNEVI MLADIH – 700 km dolga zamejska pustolovščina
Homilija koroškega duhovnika