Odprtje razstave Moj košček Slovenije 2025
V Mestni knjižnici Ljubljana – Knjižnica Prežihov Voranc – je 4. marca potekalo slavnostno odprtje fotografske razstave Moj košček Slovenije. Dogodek je bil namenjen predstavitvi najboljših fotografij z istoimenskega natečaja, ki povezuje Slovence doma in po svetu ter spodbuja ohranjanje slovenske kulture in identitete.
Prireditev je vodil Blaž Lesnik, radijski voditelj na Radiu Ognjišče, novinar in urednik. Dogodek je s petjem obogatila glasbena zasedba Dekline, ki jo sestavljajo Teja, Klara, Ana in Sara, štiri mlade študentke, ki so svojo glasbeno pot začele že v srednji šoli. Zapele so tri skladbe, s katerimi so obiskovalce popeljale v prijetno vzdušje. Dogodka se je udeležila tudi Jasna Vrečko iz Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki je uvodoma nagovorila prisotne. Ob tej priložnosti se je zahvalila Rafaelovi družbi za organizacijo dogodka in njihovo zavzetost pri povezovanju Slovencev ter spodbujanju ljubezni do domovine. Poudarila je, da ji je v veliko veselje in čast biti del tako lepega dogodka, saj ta izraža ljubezen do fotografije in domovine. Izpostavila je, da pogosto premalo cenimo svojo kulturno in naravno dediščino, ter pohvalila organizatorje in sodelujoče fotografe za njihov trud pri ohranjanju slovenskega duha skozi umetnost.
Natečaj Moj košček Slovenije, ki ga Rafaelova družba organizira že tretjič zapored, je letos potekal pod geslom Dežela, ki jo nosim v srcu. Do sedaj je na vseh natečajih sodelovalo več kot 120 fotografov iz 15 držav, ki so prispevali več kot 600 fotografij. Na razstavi so bile predstavljene najboljše fotografije z zadnjega natečaja, katerega novost je bila dodatna kategorija za otroke in mladostnike do 15. leta. Ta novost je med osnovnošolskimi fotografskimi krožki naletela na dober odziv. Strokovno žirijo so sestavljali priznani fotografi iz vseh treh Slovenij: Tamino Petelinšek iz Slovenije, Vincenc Gotthardt iz Avstrije in Marko Vombergar iz Argentine, vodja projekta pa je bila fotografinja Polona Avanzo.
V kategoriji do 15. leta so bili nagrajeni: Žan Černič, Staš Koren in Jure Casar. Bronasto priznanje v tej kategoriji je prejela Ula Budin za fotografijo Pot v jesen, srebrno priznanje Alina Centrih za fotografijo Pogled s terase, zlato priznanje pa Viktorija Casar za fotografijo Žitno polje. V kategoriji posameznih fotografij so bili nagrajeni: Iva Aviana Krapež, Lars Olof-Nilsson in Barbara Toman. Bronasto priznanje je prejela Barbara Kaiser za fotografijo Svetlobno valovanje, srebrno priznanje Vinci Oblak za fotografijo Jamarji, zlato priznanje pa Aleksander Čufar za fotografijo Kozolec. Na koncu je sledila še podelitev nagrad in priznanj v kategoriji fotografskih serij. Tudi v tej kategoriji je bila nagrajena Iva Aviana Krapež za serijo Sveta Gora. Bronasto priznanje je šlo v roke Jerneju Rodiču za serijo Voda, srebrno priznanje Aleksandru Čufarju za serijo Minka in zlato priznanje Janezu Resmanu za serijo Ledrarjev novi stog.
Razstavo je oblikovala Mihaela Koželjnik, ki je poskrbela, da je na ogled vsaj ena fotografija vsakega sodelujočega in tako pred gledalce postavila pester kolaž utrinkov, ki ozaveščajo dragocenost slovenstva.
Na koncu pa je sledila še dobra pogostitev in prijetno druženje z vsemi, ki so se udeležili razstave. Otvoritveni dogodek je bil dobro obiskan in je pri prisotnih pustil globok vtis. Organizatorji so zelo počaščeni in veseli, da se takšni dogodki lahko odvijajo, saj omogočajo povezovanje ljudi skozi umetnost in ustvarjanje skupnega prostora za izražanje ljubezni do domovine.
Prispevek o razstavi je bilo 25. marca objavljen tudi v oddaji Rojaki na TVS1
Neža Rihar